Sıkça Sorulan Sorular

O-Key Dongle nedir?

O-Key Dongle yazılımların kopyalanmasını engellemek amaçlı geliştirilmiş bilgisayara USB’den takılan mikrodenetleyici tabanlı yazılım koruma kilididir. O-Key Dongle ile yazılım geliştiriciler yazılımlarını ve lisanslarını koruma altına alabilir, yazılımlarını sadece bu cihaza sahip olan kişilerin çalıştırmasını sağlayabilirler. Bir yazılım ve lisans koruma kilidi olan O-Key Dongle 53 farklı güvenlik fonksiyonu destekler ve yazılım geliştiriciye güçlü koruma sağlayabileceği bir altyapı sunar. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

Neden dongle kullanmalıyım?

Yazılım geliştiriciler bir çok projede yıllarca emek harcayarak yazılım geliştirirler. Bir yazılımı hayata geçirmek için bir çok kaynağı özverili bir biçimde tüketen yazılım geliştiriciler, projeyi tamamladıktan sonra satış aşamasına geçmektedirler. Yazılımcılar proje geliştirme süresinde harcadıkları zaman, para, işgücü gibi kaynakları ancak sattıkları yazılımın lisansı başına gelir elde ederek karşılayabilirler. Başabaş noktası aşıldıktan sonra ise kar elde edebilirler. Eğer tüm bu emeğin sonucunda doğru biçimde yazılımınızı koruyamazsanız bir anda herşeyiniz yok olabilir. İşte size dongle kullanmanız için bir çok neden. Devamı için lütfen tıklayınız.

 

Neden O-Key Dongle'ı tercih etmeliyim?

O-Key Dongle 53 farklı güvenlik fonksiyonunu destekyen, 14 farklı modeli ile yazılım geliştiricilere güçlü koruma sağlayabilecekleri bir altyapı sunar. İşte O-Key Dongle’ı tercih etmeniz için onlarca neden. Devamı için lütfen tıklayınız.

 

O-Key Dongle ne kadar güvenlidir?

O-Key Dongle mikroişlemci tabanlı çalışır. O-Key Dongle dünyada askeri amaçlı projelerde en çok tercih edilen işlemcilerden birini kullanmaktadır. Kopyalanması, içerisindeki bilgilerin okunması ve müdahale edilmesi mümkün olmayan bir sistem kullanılmaktadır. O-Key Dongle 128 Bit AES şifreleme motoruna sahiptir. Bizim için yazılım korumada esas olan, cihazın takılı olup olmadığını; var-yok kontrolü ile değil, size özel anahtarlarla şifrelediği bir veriyi çözüp çözemediğine bakarak kontrol etmektir. 128 Bit AES algoritması dünyada kabul görmüş en güvenli algoritmalardan birisidir. Yazılım korumada saldırıların en çok yapıldığı yerlerden biri yazılım ile cihazın haberleştiği hattan giden ve gelen verilerin izlenerek yazılımın sanki dongle varmış gibi aldatılmasıdır. Okyanus Bilişim Teknolojileri bünyesinde geliştirilern RADOS tekrarsız veri akış sistemi sayesinde O-Key Dongle’ın emule edilmesi imkansızlaştırılmıştır. Hat üzerinden gelen ve giden verilerin tekrar etme ihtimali ~ 8,135*10^2311’de 1’dir. Yani hat dinlense bile anlamlı bir veri elde edilmesi imkansızdır. Bir Dongle düşünün 1KB’lık hafıza alanı olsun ve siz bunu yazılımınıza özel şekillendirebilin. O-Key Dongle’ın hafıza alanlarında, yazılımınız için gerekli olan, şifre, seri, tarih, modül gibi kritik bilgileri saklayabilir, yazılımınızın korumasını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Hatta dünyada sadece O-Key Dongle’da bulunan şu üç özellikle mükemmel korumaya erişebilirsiniz. Okuma/yazma modu : İstediğiniz hafıza alanının okunabilir/yazılabilir yada sadece okunabilir yapabilirsiniz. Kullanıcının o alanı değiştirmesi mümkün olmaz. PIN kontrolü : Şifreli hafıza alanına erişimde yazılımınızın içinden PIN kontrolü yapabilirsiniz. Her Alana Farklı Şifre : İstediğiniz her hafıza alanını farklı bir şifre ile yazıp okuyabilirsiniz, her okuma ve yazmada şifre değiştirebilirsiniz. O-Key Dongle emule edilme işlemlerine asla izin vermez, cihaz izinsiz bir haberleşme ya da fonksiyon denemesi tespit ettiğinde 2 aşamalı kilitleme uygular. Operasyonel işlem denemelerinde kendisini kısmi kilitler ve sadece yazılım geliştirici MasterKey ile bu kilidi açabilir, yonetimsel işlem denemelerinde ise cihaz tamamen kendisini kilitler ve tekrar çalışmaz. Saldırılarının en çok yapıldığı yer, yazılımınınızın lisans kontrolü yaptığı alanlardır. Dünyada sadece bir kaç üründe olan çiftli kabuklama sistemiyle hem standart Win32 uygulamalarınızı, hem de .Net uygulamalarınızı O-Key Dongle ile kabuklayabilirsiniz. Kodlarınızın decompile edilmesini ve kod atlatmalarını engelleyebilirsiniz. Hatta sadece O-Key Dongle’a özel olan kabuklama anında özet ve lisans kontrolü seçenekleri ile, dilerseniz yazılımınız çalıştırılmadan önce O-Key Dongle çalıştırılabilir dosyanızın özetine bakar ve herhangi bir değişim varsa çalışmasını engeller, dolayısıyla kodunuza yapılacak en ufak müdahaleyi bile önceden algılar ve önlem alır.


O-Key Dongle hangi programlama dilleriyle uyumludur?

O-Key Dongle'ı standart Win32 DLL (Dynamic Link Library)'e erişip fonksiyon çağırabildiğiniz tüm programlama dillerinde kullanabilirsiniz. Windows platformunda hemen hemen tüm dillerden Win32 DLL'e ulaşmanız mümkündür. Ör: C,C++,Delphi,Visual Basic, C#.NET, VB.NET, Java vb.


Kodlarına sahip olmadığım bir yazılımı O-Key Dongle ile koruyabilir miyim?

Evet, O-Key Dongle kabuklama sistemini kullanarak Win32 ya da .Net uygulamalarınızı kodlarına sahip olmasanız bile koruyabilirsiniz. Ancak kodlarına sahip olduğunuz uygulamalarınızı ekstra güvenlik için kod içerisinden de korumanızı tavsiye ederiz.


Hangi işletim sistemlerinde çalışyor?

Şu an için O-Key Dongle ürünleri sadece windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Çok yakın bir zaman içinde Linux ve diğer işletim sistemlerini de destekleyecektir.


O-Key Dongle'ın hafızası ne kadardır?

O-Key Dongle'ın hafızası 1KB tır. (Platinum 750 byte). Bu hafıza alanına erişim doğrudan değil, yazılım içerisinden kod ile yada O-Key Developer Kit ile yapılabilir. Hafıza alanları ürün modellerine göre okuma/yazma, şifre ve PIN koruma özelliklerine sahip olmaktadır.


Terminal Server üzerinde çalışan uygulamamı koruyabilir miyim?

Evet, O-Key Dongle XNET ailesi ürünlerini (SilverNet, GoldNet, GoldPlusNet) kullanarak, terminal server üzerindeki uygulamanızın lisanslamasını ve korumasını yapabilrisiniz.


Kullanıcı kendi bilgisayarında uygulamayı birden çok çalıştırırsa ne olur?

O-Key XNET ürün ailesinde O-Key Developer Kit ile cihazın nasıl davranması gerektiğini belirleyebilmektesiniz. Dilerseniz kullanıcı yazılımı her çalıştırdığında toplam kullanıcı sayısı bir azaltılır, ya da aynı windows oturumunda birden çok uygulama çalıştırıldığında sadece ilk çalışan uygulama için kullanıcı sayısını düşürür.


DLL’ dosyalarımı koruyabilir miyim?

DLL dosyalarını O-Key Dongle cihazı ile kod içerisinden erişerek koruyabilirsiniz. DLL dosyalarının kabuklanması desteklenmemektedir.


O-Key Dongle ile web tabanlı uygulamaları koruyabilir miyim?

Evet koruyabilirsiniz. Standart Win32 DLL’e erişebildiğiniz tüm uygulamalarda koruma sağlayabilirsiniz. ASP.NET uygulamalarında kullanmanız oldukça kolay ve güvenlidir. Web tabanlı uygulamalarda dongle uygulamanın çalıştığı bilgisayarda(sunucu) takılı olmalıdır. Web uygulamalarında kimlik denetimi ve yetkilendirme amaçlı donanım ihtiyaçlarında O-Key Identity ürününü kullanabilirsiniz.


Her işletim sistemine farklı sürücü (driver) yüklemeli miyim?

Hayır, O-Key Dongle işletim sistemi tarafından otomatik tanınır, müşterilerinizin herhangi bir sürücü yüklemesine gerek kalmaz, bir çok dongle ile ortaya çıkan dongle sürücü kurulum problemlerini, her işletim sistemine farklı sürücü kurulumunu, işletim sisteminin cihazı tanıyıp tanımamasını, bunun müşteride yarattığı olumsuz etkiyi ve teknik destek yoğunluğunu ortadan kaldırır.


Birden fazla uygulamayı/modülü tek O-Key Dongle ile koruyabilir miyim?

Evet koruyabilirsiniz. O-Key Dongle 32 farklı modül alanını destekler ve donanım içerisinde koruma sağlar. Dilerseniz hafıza alanlarını da kullanarak korunacak yazılım ve modül sayısını arttırabilirsiniz.


Bir bilgisayarda kaç adet O-Key Dongle ürünü çalışabilir?

Bir bilgisayarda usb portu sayısı kadar dongle çalışabilir. Fakat bu cihazların hepsi aynı master key ailesine ait iseler, cihaza erişim sırasında ilk takılan cihazda işlemler yürütülür.


Çok kullanıcılı çalışan yazılımımı ağ üzerinden koruyabilir miyim?

Evet, O-Key Dongle ile çok kullanıcılı yazılımlarınızı da uygun maliyetlere koruyabilirsiniz. Örneğin toplam 8 kullanıcılı bir yazılım sattığınızda tüm lisansları ağ üzerinden tek bir dongle ile takip edip yönetebilmeniz mümkün. O-Key Dongle ağ üzerinden uygulanması o kadar kolaydır ki, ağ üzerinde dongle takılı bilgisayarı otomatik bulur, aynı bilgisayarda birden çok program çalıştırıp çalıştırılamamasını konfigure etmenizi sağlar, Terminal Server üzerinden session kontrolü yaparak tüm lisansları aktif bir biçimde takip edebilmenizi sağlar. Program kilitlenmeleri, ağ kopması gibi durumları anında tespit ederek stabil bir şekilde çalışmasını sürdürür.


Ağ üzerinden çalışmada, tek ürünle farklı yazılımları ya da modülleri nasıl kontrol edeceğim?

Birden fazla yazılımı tek cihaz ile kontrol etmek istiyorsanız, bu yazılımlardan farklı modüllere giriş yaparak lisanslama yapabilirsiniz. Ya da hafıza alanlarına yazacağınız özel veriler ile iki yazılımın lisansını tek cihaz ile kontrol edebilirsiniz. Modül sisteminde bir modüle girebilecek olan kullanıcıların ayarları O-Key Dongle Developer Center ile yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için örnek uygulamaları inceleyebilirsiniz.


Zaman sınırı nasıl çalışıyor?

O-Key Evaluation cihazlarındaki zaman sınırı, kredi sistemine dayalı olarak çalışmaktadır. Her kredi 5 dakikalık kullanım anlamına gelir. Müşterinizin programı toplam kullanacağı saati sınırlamış olursunuz. Eğer tarih aralığı tutmak isterseniz, dongle hafıza alanlarını kullanarak yazılımınız içerisinden kontrol yapabilirsiniz.


Uygulamamın kaç kez çalıştırılacağını belirleyebilr miyim?

Evet, O-Key Evaluation cihazı ile müşterinizin uygulamanızı kaç kez çalıştırıbileceğini belirleyebilir, kullanım adedi dolduktan sonra dilerseniz uzak güncelleme ile limitleri tekrar ayarlayabilirsiniz.


Bilgisayar O-Key Dongle cihazını görmüyor, ne yapmalıyım?

Uzak Güncelleme İstemcisi yazılımını çalıştırdıktan sonra cihazı takıp listeye gelip gelmediğine bakınız. Eğer gelip daha sonra kayboluyor ise cihaz izinsiz haberleşme denemesi tespit etmiş ve bloke olmuş demektir, bu durumdaki cihazlar garanti kapsamı dışındadır. Eğer cihaz listeye hiç gelmiyorsa, yazılım kullanıcısı iseniz yazılımı satın aldığınız firmayla, yazılım geliştirici iseniz Okyanus Bilişim Teknolojileri teknik destek departmanıyla irtibata geçiniz.


Müşterimdeki cihazı uzaktan güncelleyebilir miyim?

Evet güncelleyebilirsiniz. O-Key Dongle, artık demode olmuş dosya haberleşmeleriyle dongle güncelleme devrini sona erdiriyor. 256 Bit AES ile güvenli bir şekilde cihazını internet üzerinden güncelleyebilmenize imkan tanıyor. Örneğin kullanım sınırı dolduğunda uzatabilir, uzaktan lisans yükleyebilir, kullanıcı sayısını arttırabilir ya da hafıza alanlarını yönetebilirsiniz. Güvenli uzak güncelleme sisteminin teknik detayları için lütfen destek bölümünü ziyaret ediniz.


Neden Developer Kit almalıyım?

O-Key Developer Kit ile, firmanıza özel bir hesap açılır, bu hesapta firma anahtarlarınız ve şifreleriniz belirlenir. Sipariş ettiğiniz ürünler bu hesaptaki anahtarlar ve şifrelere göre üretilir, bu sayede farklı firmaların yazılım kilitlerin birbirlerinin ürünlerini çalıştırması donanımsal olarak engellenmiş olur. O-Key Developer Kit ile lisans anahtarlarınızı yönetebilirsiniz. Her O-Key Dongle lisans anahtarları bir Developer Kit ailesine ait olarak üretildiğinden, tek başına kullanılması mümkün değildir. Ancak dilerseniz, test etme amaçlı demo ürünlerden sipariş vererek kullanabilirsiniz. O-Key Developer Kit hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


O-Key Demo kit ile normal cihazların farkı nedir?

O-Key Demo Kit'in normal cihazlardan fonksiyon olarak hiç bir farkı yoktur. O-Key Demo Kit, şifreleri ve anahtarları ortak olan, yazılımsal olarak MasterKey'e sahip olan ürünlerdir. O-Key XNET ailesi demo ürünler 3 kullanıcıya kadar lisans desteği vermektedir. Demo ürünlerinm şifreleme anahtarları, yönetim şifreleri, üretim seri numaraları aynı olduğundan, yazılımınızı herhangi bir demo ürünle koruduğunuz taktirde farklı bir yazılım geliştiricinin demo anahtarı sizin yazılımınızı çalıştırabilecektir. O-Key Demo Kit hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


Şu an başka bir firmanın ürününü kullanıyorum. O-Key Dongle cihazlarına geçiş zor olmayacak mı?

Hayır zor olmayacak, bir çok müşterimiz geçiş sürecinde; hem halihazırda kullandığı cihazı hem de O-Key Dongle'ı destekleyecek biçimde kodlarını güncellemekte ve teknik ekibimizden aldığı uygulama ve adaptasyon desteği ile bir kaç gün içerisinde sistemini koruma altına alabilmektedir. Geçiş süreci sonunda yazılım geliştirici dilerse eski koruma sistemi kodlarını yazılımından çıkartmakta ya da her ikisini destekleyecek şekilde devam etmektedir.

 

O-Key Dongle'a virüs bulaşır mı?

O-Key Dongle sadece aygıt yöneticisinde görünür, flash bellekler gibi erişilerek dosya alışverişi yapılması mümkün olmadığından virüs bulaşması söz konusu değildir.

 

Ürünlerin garantisi nedir?

O-Key Dongle ürünleri Sanayi Bakanlığı'ndan onaylı 2 yıl garantilidir. CE belgesine sahip ürünlerdir.


O-Key Dongle nerede üretiliyor?

O-Key Dongle ürünlerinin tamamı Türkiye’de üretilmektedir.

 

O-Key Dongle'ın fiyatı neden daha ucuz?

O-Key Dongle Türkiye'de üretilmektedir. Taşıma maliyeti, dağıtıcı maliyeti, ithalatçı/distribütör marjları bulunmamaktadır. Ayrıca 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu uyarınca O-Key Dongle ürünleri KDV'den muaftır. Tüm bu avantajlar sayesinde yazılım geliştiriciler dünya standartlarında üretilmiş, çok daha güvenli bir ürüne yaklaşık %40 daha ucuza sahip olabilmektedir.

 

Ürünleri nasıl temin ederim?

O-Key Dongle ürünlerini shop.okeydongle.com adresinden online olarak sipariş edebilir, kredi kartı ya da havale ile ödeme yapabilirsiniz. Siparişleriniz ortalama 3 iş günü içerisinde sevkedilir. Online sistem üzerinden siparişinizin durumunu takip edebilirsiniz.

 

Sizden ne tür destekler alabiliyoruz?

O-Key Dongle ürünleriyle ilgili uzman teknik ekibimizden aşağıda belirtilen destekleri ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

  • Uygulamanız için en uygun ürün seçimi
  • Türkçe dokümantasyon desteği
  • Örnek uygulama desteği: C, C#, Delphi, Visual Basic 6.0, VB.Net, Visual C++.Net, ASP.Net VB, ASP.Net C#
  • Yazılıma entegrasyon sürecinde uzman yazılımcı desteği
  • Uygulama güvenliği hakkında teknik destek
  • Sahada çıkabilecek sorunlarda hızlı destek

Farklı renk seçeneği sunuyor musunuz?

Evet, O-Key Dongle ürünlerini sipariş ederken renk seçimi yapabilirsiniz.


O-Key Dongle üzerine kendi logomu bastırabilir miyim?

Evet, O-Key Dongle üzerinde firma logosu basılabilecek özel alan ayrılmıştır, bu bölgeye logonuzu bastırabilirsiniz..


Minimum sipariş adedi nedir?

O-Key Developer Kit ile birlikte alınan ürünlerde ve demo ürünlerde minimum sipariş limiti bulunmamaktadır. Normal dongle siparişlerinde minumum sipariş adedi 3'tür.


Kargo ücreti var mı?

O-Key Dongle ürünlerinde 150$ ve üzeri siparişlerde kargo ücreti alınmamaktadır.

 

Master Key’i kaybedersem ne olacak?

Master Key, kendisine ait olan O-Key Dongle cihazlarını yönetmek için kullanılan bir cihazdır. Master Key kaybolması durumunda aynı ürün ailesine ait yeni bir Master Key Sipariş edebilirsiniz. Fakat, eğer şifrenizin de çalındığını düşünüyorsanız, farklı bir ürün ailesine geçerek, yeni şifre ve yeni Master Key ile kullanıma devam etmek sizin yararınıza olacaktır. Böyle bir durumda, yeni ürün ailesine ait alacağınız Master Key ile, kaybolan cihaza ait ürünlerinizi yönetemezsiniz. Eğer kaybolan Master Key’e ait ürünleri yönetmek istiyorsanız, o ürün ailesine ait Master Key almanız gerekmektedir.